Klimatyzator przenośny monoblokowy

Można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, ale korzystać z niego można jedynie w takim, w którym da się otworzyć okno i wystawić na zewnątrz jedną albo dwie rury. W klimatyzatorach tańszych zamontowana jest tylko jedna rura. Ogrzane powietrze jest przez nią wyrzucane na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia pobierane jest z pomieszczenia. Wadą tego rozwiązania jest głośność urządzenia.Klimatyzatory przenośne to często jeszcze dość duże urządzenia zajmujące powierzchnię w pomieszczeniu, ale producenci starają się im nadawać coraz nowocześniejszy wygląd, dzięki czemu bez wstydu można postawić je w każdym miejscu w domu.

Klimatyzatory typu split

W mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach i sklepach stosuje się je najczęściej, bo są nowocześniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu Każde takie urządzenie składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, z których pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej – wszystkie głośne, dlatego wystawia się je na zewnątrz, dzięki czemu klimatyzator nie jest uciążliwy w codziennym życiu. Klimatyzatory typu multi split czyli takie w których do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych.
Obydwie części klimatyzatora muszą być zasilane prądem o napięciu 230 V (zazwyczaj) i połączone są ze sobą za pomocą cienkich, miedzianych rurek. Rurki wyprowadza się przez otwór w ścianie zewnętrznej, a w pomieszczeniu prowadzi tak, by były jak najmniej widoczne. Można je zasłonić listwą przypodłogową. Do jednostki wewnętrznej musimy podłączyć rurkę do odprowadzania skroplin – jest ona wyprowadzona najczęściej na zewnątrz budynku. Są to jedyne elementy instalacji, które musimy zamontować wraz z klimatyzatorem.Wewnątrz możemy zainstalować panel naścienny, przypodłogowy , sufitowy lub kanałowy ( widoczne są tylko kratki nawiewne ).

Klimatyzatory naścienne

To najpopularniejsze z klimatyzatorów typu split. Montuje się je najczęściej na ścianie pod sufitem. Mają zgrabną obudowę i niedużą moc – są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Obecnie rynek oferuje oryginalne i ładne jednostki wewnętrzne, wielu producentów posiada w sprzedaży urządzenia w kolorystyce nie tylko białej ale również srebrnej, czarnej złotej, niebieskiej czy tez w formie obrazu. Dla zainstalowania takiego klimatyzatora w domu, mieszkaniu czy biurze jest ok 0,5 m2 wolnej ściany (ok.100cm x 50cm) w pomieszczeniu pod sufitem oraz 1 m2 wolnego miejsca na jednostkę zewnętrzną (ok.100cm x 100cm) na balkon,ścianie zewnętrznej lub dachu.

Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe typu split.

Są tak skonstruowane, że mogą być montowane zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze – pod oknem. Każda z tych możliwości ma zalety i wady. Jeśli umieścimy klimatyzator w pozycji pionowej pod parapetem, zablokujemy napływ gorącego powietrza z zewnątrz (podobne zjawisko dotyczy montowanych pod parapetem grzejników, które odcinają napływ zimnego, a nie gorącego powietrza). Obracając klimatyzator do pozycji poziomej uzyskujemy klimatyzator podstropowy. Powietrze będzie równomiernie rozprowadzane po suficie, najpierw „przyklejone” do stropu, będzie łagodnie opadać, rozpraszając się i ochładzając gorące powietrze. W ten sposób następuje bardzo dokładne wymieszanie powietrza ciepłego z zimnym.

Klimatyzatory kasetonowe typu split

Wymagają zabudowy w suficie podwieszanym ale ułatwiają rozplanowanie powierzchni użytkowej, bo nie zajmują miejsca ani na podłodze, ani na ścianie. Są przeznaczone zwłaszcza do pomieszczeń wyższych niż standardowe. W zależności od modelu ciepło rozpływa się równomiernie w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach. Najbardziej efektywne to takie, w których powietrze wypływa w czterech kierunkach, wtedy zimne miesza się równomiernie z ciepłym i gdy do nas dociera, ma już odpowiednią i wyrównaną temperaturę. Klimatyzatory kasetonowe szczególnie polecane są dla przestrzeni biurowych, sklepów czy restauracji oraz wszędzie tam gdzie występuje sufit podwieszony lub zabudowa kartonowo-gipsowa.

Klimatyzatory kanałowe typu split

Wbudowuje się je w przestrzeń pomiędzy stropami ( np. „prawdziwym" sufitem a sufitem podwieszonym ) lub po prostu zabudowywuje płytami kartonowo-gipsowymi lub innymi pozostawiając jedynie miejsce na kratkę nadmuchową np: 20cm x 100 cm i podobnym rozmiarów wyciągową. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniu widać tylko kratki, którymi powietrze napływa do wnętrza, a nie całe urządzenie. Cechą charakterystyczną jest możliwość podłączenia do urządzenia nawet kilku kanałów rozprowadzających powietrze co pozwala zapewnić komfort nadmuchu w pomieszczeniu, lub rozprowadzenie powietrza do kilku niezależnych od siebie pomieszczeń.

Klimatyzatory typu multisplit

Systemy klimatyzacji Multi Split zapewniają komfort w każdej sytuacji, zarówno w biurach, domach czy przestrzeniach przemysłowych. Zamontowanie tylko jednej jednostki zewnętrznej zmniejsza trudności w montażu oraz oszczędza miejsce na ścianie, balkonie lub dachu. Do jednostki zewnętrznej może być bezpośrednio podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. Najczęściej jest to 3- 5 jednostek, jednak zdarzają się systemy Multi Split, w których pracuje nawet 8 jednostek wewnętrznych.Jeżeli zapotrzebowanie na chłodzenie lub ogrzewanie dotyczy więcej niż jednego pomieszczenia, wybór powinien paść na system klimatyzacji typu Multi Split.