Dlaczego to takie ważne?

Moc chłodnicza klimatyzatora nie powinna być za mała, bo wtedy urządzenie nie spełni oczekiwań i nie będzie chłodzić lub ogrzać powietrza do żądanej przez nas temperatury. Jeżeli moc będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, wzrośnie koszt zakupu urządzenia, a jego możliwości nie będą wykorzystane. W klimatyzatorze o zbyt dużej mocy chłodniczej często też włącza się i wyłącza sprężarka, co obniża jej trwałość. Jeżeli kupimy klimatyzator o dużej mocy chłodniczej, który będzie w stanie ochłodzić większe pomieszczenie, będzie on nadmiernie chłodził mały pokoik, a ponadto będzie duży, ciężki i głośny. Z kolei klimatyzator o zbyt małej mocy chłodniczej może się nie sprawdzić w większych pomieszczeniach. Moc klimatyzatora dobieramy dwiema metodami – orientacyjną albo dokładną za pomocą specjalistycznego programu komputerowego / kalkulatora.

Co ma wpływ na dobór mocy klimatyzatora ?

Na wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia: długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach – w zależności od kierunku stron świata i liczby szyb w oknach , rodzaj zamontowanych żaluzji – czy są wewnętrzne, czy zewnętrzne, folie odbijające światło zamontowane na oknach (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła), izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem, usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych, rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej wytwarzają tradycyjne żarówki), zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, drukarki, lodówki lub telewizora szczególnie LCD i Plasmowych które generują dużo ciepła), liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu, oraz to czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę. Większej mocy klimatyzatora będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej – w sypialni.

Dobór metodą orientacyjną

Polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, a klimatyzator o mocy 7 kW – do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2. Są to dość duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie. Jednak metoda ta sprawdza się w wielu przypadkach i pozwala wstępnie oszacować koszty klimatyzatora użytkownikowi. Po wstępnym doborze najlepiej jednak  zdać się na fachowość i doświadczenie specjalistów którzy w przypadku naszej firmy zrobią dobór nieodpłatnie. Dojadą na umówione miejsce, doradzą pomogą wybrać optymalne rozwiązanie odpowiadające uwarunkowaniom technicznym danego miejsca i wymogom klienta.

Dobór i wizja lokalna

Jeśli nie jesteś pewien jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie skorzystaj z naszej porady

Wizja lokalna

Dobór i wizja lokalna

Jeśli nie jesteś pewien jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie skorzystaj z naszej porady